Apel Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Przewodniczącego Episkopatu Polski

Arcybiskup poznański Stanisław Gądecki wystosował oświadczenie i apel w związku z sytuacją na Ukrainie. Zaapelował, by zbliżająca się Środa Popielcowa, rozpoczynająca 40-dniowy Wielki Post, była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą.
Arcybiskup, który jest jednocześnie przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, poprosił również, aby aby w każdym kościele i parafii modlić się w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców.

– Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski – zadeklarował arcybiskup Stanisław Gądecki, prosząc jednocześnie o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.

Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele 40-dniowy Wielki Post poprzedzający Wielkanoc przypada już w przyszłym tygodniu – 2 marca.