Duszpasterstwo dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną

Informacje ogólne:

  • Miejsce spotkań:

Parafia bł. Doroty z Mątów w Elblągu

  • Forma spotkań:

Msza Święta ze spotkaniem (raz w miesiącu)

  • Adresaci:

– dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną (stopień lekki, umiarkowany, znaczny, głęboki) i towarzyszącymi jej schorzeniami dodatkowymi (chorobami genetycznymi, niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, schorzeniami neurologicznymi np. epilepsją itd.)

– rodziny i opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną

– specjaliści z zakresu pedagogiki specjalnej, terapii zajęciowej, medycyny

– wolontariusze

– sympatycy

  • Cel:

– regularne uczestnictwo w sakramentach świętych OzNI, rozwijanie życia duchowego – na miarę indywidualnych możliwości

– uczestnictwo w życiu społecznym oraz integracja społeczna

Opis:

Duszpasterstwo ma za zadanie skupiać zarówno OzNI,  jak i ich rodziny, specjalistów w dziedzinie pracy z OzNI, wolontariuszy i sympatyków. Głównym celem Duszpasterstwa jest stworzenie możliwości regularnego (dostosowanego do możliwości) uczestnictwa dorosłych OzNI w sakramentach świętych, katechezach, rekolekcjach oraz życiu społecznym.

Podczas Mszy Świętej, chętne Osoby Niepełnosprawne Intelektualnie oraz ich rodzice/opiekunowie: tworzą Służbę Ołtarza, udzielają się podczas czytań oraz w zespole muzycznym.  Msza Święta jest odprawiana z dostosowaniem do OzNI:  językiem możliwie prostym, z podpowiedziami, tłumaczeniem poszczególnych etapów Mszy Świętej. Zadaniem duszpasterstwa jest również umożliwienie uzupełnienia  sakramentów  świętych u dorosłych  OzNI ,np. Komunii Św., Bierzmowania.

Po Mszy Świętej odbywają się spotkania w Salach parafialnych, gdzie:

a). dorosłe OzNI w towarzystwie wolontariuszy (w tym specjalistów, sympatyków) uczestniczą w spotkaniu przy kawie, herbacie lub w zajęciach zorganizowanych: rękodzieła, kulinarnych, kulturalno – rozrywkowych

b). chętni rodzice/opiekunowie w drugiej Sali  uczestniczą w spotkaniu przy kawie, herbacie. Podczas spotkań będzie możliwość wymiany doświadczeń, spotkań ze specjalistami z różnych dziedzin, czy udziału w warsztatach relaksacyjnych, m.in. rękodzieła (zajęcia dodatkowe również prowadzone przez chętnych rodziców/opiekunów).

* Oprócz spotkań w salach, dorosłe OzNI razem z wolontariuszami będą uczestniczyć w zajęciach w terenie, w  wyjściach, np. do kina, do baru itd.

Dwa razy do roku (Wielki Post, Adwent) odbywać się również będą rekolekcje specjalnie dostosowane do możliwości OzNI, które będą prowadzić zapraszani Księża.

Utworzymy również Grupę Wolontaryjną, w której skład wejdą chętni uczestnicy spotkań. Głównym celem będzie rozwijanie  wrażliwości OzNI na potrzeby drugiego człowieka i bezinteresowną pomoc innym.

Oddzielne spotkania dorosłych OzNI i ich rodziców/opiekunów mają m.in.na celu :

A).  OzNI

– podkreślenie wieku/dorosłości

– umożliwienie przebywania w gronie rówieśników

– rozwijanie samodzielności

B). rodzice/opiekunowie

– możliwość swobodnej wymiany doświadczeń

– relaks podczas zajęć  warsztatowych

– możliwość konsultacji podczas spotkań ze specjalistami

Opiekunem tej wspólnoty jest Ksiądz proboszcz Grzegorz Królikowski.