Małżeństwo

Jezus rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela

(Mt 19, 5-6)

Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę, całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu

(KPK 1055,1)

Małżeństwo będące głęboką wspólnotą życia i miłości nie jest instytucją czysto ludzką. Sam bowiem Bóg jest jego twórcą, gdyż stworzył człowieka z miłości i powołał go także do miłości trwałej i nieodwołalnej. Od samego początku Pan Bóg ustanowił małżeństwo jako trwały i nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety. Według słów Chrystusa Pana, sam Bóg ich łączy:

Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela

(Mt 19, 6)

Małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety został podniesiony przez Chrystusa do godności sakramentu. Przez ten sakrament chrześcijańscy małżonkowie stają się znakiem tajemnicy jedności i płodnej miłości, łączącej Chrystusa z Kościołem i w tej tajemnicy uczestniczą (por. Ef 5,32).

Małżeństwo jako sakrament powstaje poprzez zawarcie umowy małżeńskiej, czyli przez nieodwołalną zgodę obojga małżonków, w której oddają się oni sobie i przyjmują wzajemnie. Całkowitej wierności małżonków, a także nierozerwalności węzła małżeńskiego, wymaga zarówno szczególna wspólnota mężczyzny i kobiety, jak również dobro dzieci.

Autentyczna, prawdziwa miłość małżeńska z natury swojej nastawiona jest na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Wypowiada się w dziecku. Dzieci są owocem miłości rodziców i „są najcenniejszym darem małżeństwa”, a „rodzicom przynoszą najwięcej

dobra” (KDK 50). Innym celem małżeństwa jest doprowadzenie do pełnego rozwoju i dojrzałości miłości między małżonkami, a także wzajemna pomoc w dążeniu do świętości i dojrzałości chrześcijańskiej.

Przygotowanie do małżeństwa

Spotkania dla narzeczonych (tzw. kurs przedmałżeński) co niedzielę Wielkiego Postu.

INFORMACJE DLA NARZECZONYCH:

1. Data  i  godzina ślubu-  należy  zgłosić  się  do  parafii  w   celu  wpisania   do  kalendarza,  podając  numer  telefony  do  kontaktu  oraz  email.
  2. Protokół  przedmałżeński- przy zgłoszeniu   należy  poinformować o miejscu  zamieszkania     (  nie   zameldowania),   na   terenie  której  parafii  i  ustalić,  gdzie  będzie   spisywany  protokół  przedmałżeński. Osoby spoza  parafii  Bł. Doroty w Elblągu winny spisać dokumentację w   parafii,  gdzie  mieszkają  i  przed   ślubem  dostarczyć  tzw. Licencję  na  pobłogosławienie  związku małżeńskiego. Mieszkańcy parafii  Bł. Doroty zgłaszają  się na  ok  2-3  miesięcy  przed   ślubem w   celu  spisania  protokołu przedmałżeńskiego.

Na   spisanie  protokołu  należy  przynieść  ze   sobą  akt   chrztu  z ostatnich  trzech  miesięcy  i   dowody  osobiste.

1. Nauki  przedmałżeńskie-  należy odbyć w  parafii miejsca lub   w  innym  kościele i  przedłożyć  zaświadczenie o  odbytych w   poradni  przedmałżeńskiej spotkaniach.
    2. Ślub  konkordatowy-  należy   zgłosić  się  do   Urzędu  Stanu Cywilnego  w   celu  otrzymania  dokumentów,  które  dostarczamy   do  kancelarii  parafialnej,   gdzie  będzie się  odbywał   ślub.  Po   zakończonej   ceremonii  ślubnej   ksiądz  ma  obowiązek   dostarczenia   dokumentów podpisanych  przez  młodych i  świadków  do  Urzędu Stanu   Cywilnego  dla   skutków   cywilno-  prawnych.
    3. Omówienie  liturgii  ślubu- na  tydzień   przed   ślubem  należy   zgłosić   się do   kancelarii  parafialnej  aby omówić szczegółowo  liturgiczny przebieg mszy  św.   ślubnej.                   Można  poprosić o  prowadzenie   mszy  św. Wybranego przez siebie   księdza.
    4. Strojenie kościoła-  decyzją  Rady  Parafialnej -  wyłączność   strojenia  kościoła  na  ceremonie  ślubne  ma   firma  „Złocień”  ul. Szafirowa 25,  Gronowo  Górne   Pani Barbara Bruzdewicz  tel.  500090389. W  zaistniałej   sytuacji  gdy   jest więcej  par  ślubnych  w  danym   dniu wspólnie  razem  pary ponoszą  koszty   strojenia,   rozliczając   się   z   firmą „Złocień”.Przykładowe zdjęcia strojenia znajdują się na stronie internetowej parafii.
    5. Oprawa  muzyczna-  dla  piękna  ceremonii ślubnej  potrzebny  jest organista  parafialny  Pan  Mariusz  Pytelewski  tel.  728472050, z   którym  indywidualnie należy  się   skontaktować odpowiednio wcześnie w   celu  wyboru   repertuaru i  indywidualnego   rozliczenia  finansowego. Każdy   ma   możliwość dodatkowo zaproszenia  zespołu  muzycznego,  solistów   na   ceremonię   ślubną.
    6. Spowiedź  przedślubna-  dzień  przed  ślubem  należy przystąpić  do  Sakramentu Spowiedzi,  podchodząc  oddajemy  księdzu kartę  do  podpisu, którą  dostarczamy  do   zakrystii przed  ślubem.
    7. Zaproszenie   na  ślub-  jest  to   wydarzenie religijne  a   więc  można  poprosić   w   zaproszeniu o wcześniejsze  przystąpienie  do   spowiedzi świętej  i w dniu  ślubu   o  przystąpienie   do  Komunii Świętej  w  intencji pary  małżeńskiej.  Praktykuje się również, aby   zamiast   kwiatów goście  przekazali  dobrowolną kwotę  na   cele charytatywne  hospicjum  elbląskie, rehabilitację  konkretnej osoby,  jadłodajnię  dla  ubogich.
    8. Filmowanie  i   fotografowanie- musi  odbywać  się   zgodnie z   przepisami  liturgii;  osoby podejmujące tę  pracę winny mieć  przeszkolenie z  diecezji i  okazać je  przed  rozpoczęciem   mszy   świętej  kapłanowi.
    9. Przyjmowanie  życzeń przed kościołem- winno   się  odbywać obok  kościoła, aby  nie   przeszkadzać w   następnym ślubie. Kategorycznie   zabrania  się strzelania  konfetti,   sypania   ryżem,  kwiatami;   jest  to  miejsce  poświęcone i nie  ma służb, które   będą  to sprzątać.