Małżeństwo

Jezus rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela

(Mt 19, 5-6)

Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę, całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu

(KPK 1055,1)

Małżeństwo będące głęboką wspólnotą życia i miłości nie jest instytucją czysto ludzką. Sam bowiem Bóg jest jego twórcą, gdyż stworzył człowieka z miłości i powołał go także do miłości trwałej i nieodwołalnej. Od samego początku Pan Bóg ustanowił małżeństwo jako trwały i nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety. Według słów Chrystusa Pana, sam Bóg ich łączy:

Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela

(Mt 19, 6)

Małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety został podniesiony przez Chrystusa do godności sakramentu. Przez ten sakrament chrześcijańscy małżonkowie stają się znakiem tajemnicy jedności i płodnej miłości, łączącej Chrystusa z Kościołem i w tej tajemnicy uczestniczą (por. Ef 5,32).

Małżeństwo jako sakrament powstaje poprzez zawarcie umowy małżeńskiej, czyli przez nieodwołalną zgodę obojga małżonków, w której oddają się oni sobie i przyjmują wzajemnie. Całkowitej wierności małżonków, a także nierozerwalności węzła małżeńskiego, wymaga zarówno szczególna wspólnota mężczyzny i kobiety, jak również dobro dzieci.

Autentyczna, prawdziwa miłość małżeńska z natury swojej nastawiona jest na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Wypowiada się w dziecku. Dzieci są owocem miłości rodziców i „są najcenniejszym darem małżeństwa”, a „rodzicom przynoszą najwięcej

dobra” (KDK 50). Innym celem małżeństwa jest doprowadzenie do pełnego rozwoju i dojrzałości miłości między małżonkami, a także wzajemna pomoc w dążeniu do świętości i dojrzałości chrześcijańskiej.

Przygotowanie do małżeństwa

Spotkania dla narzeczonych (tzw. kurs przedmałżeński) co niedzielę Wielkiego Postu.

INFORMACJE DLA NARZECZONYCH:

1. Data  i  godzina ślubu–  należy  zgłosić  się  do  parafii  w   celu  wpisania   do  kalendarza,  podając  numer  telefony  do  kontaktu  oraz  email.
  2. Protokół  przedmałżeński– przy zgłoszeniu   należy  poinformować o miejscu  zamieszkania     (  nie   zameldowania),   na   terenie  której  parafii  i  ustalić,  gdzie  będzie   spisywany  protokół  przedmałżeński. Osoby spoza  parafii  Bł. Doroty w Elblągu winny spisać dokumentację w   parafii,  gdzie  mieszkają  i  przed   ślubem  dostarczyć  tzw. Licencję  na  pobłogosławienie  związku małżeńskiego. Mieszkańcy parafii  Bł. Doroty zgłaszają  się na  ok  2-3  miesięcy  przed   ślubem w   celu  spisania  protokołu przedmałżeńskiego.

Na   spisanie  protokołu  należy  przynieść  ze   sobą  akt   chrztu  z ostatnich  trzech  miesięcy  i   dowody  osobiste.

1. Nauki  przedmałżeńskie–  należy odbyć w  parafii miejsca lub   w  innym  kościele i  przedłożyć  zaświadczenie o  odbytych w   poradni  przedmałżeńskiej spotkaniach.
    2. Ślub  konkordatowy–  należy   zgłosić  się  do   Urzędu  Stanu Cywilnego  w   celu  otrzymania  dokumentów,  które  dostarczamy   do  kancelarii  parafialnej,   gdzie  będzie się  odbywał   ślub.  Po   zakończonej   ceremonii  ślubnej   ksiądz  ma  obowiązek   dostarczenia   dokumentów podpisanych  przez  młodych i  świadków  do  Urzędu Stanu   Cywilnego  dla   skutków   cywilno-  prawnych.
    3. Omówienie  liturgii  ślubu– na  tydzień   przed   ślubem  należy   zgłosić   się do   kancelarii  parafialnej  aby omówić szczegółowo  liturgiczny przebieg mszy  św.   ślubnej.                   Można  poprosić o  prowadzenie   mszy  św. Wybranego przez siebie   księdza.
    4. Strojenie kościoła-  decyzją  Rady  Parafialnej –  wyłączność   strojenia  kościoła  na  ceremonie  ślubne  ma   firma  „Złocień”  ul. Szafirowa 25,  Gronowo  Górne   Pani Barbara Bruzdewicz  tel.  500090389. W  zaistniałej   sytuacji  gdy   jest więcej  par  ślubnych  w  danym   dniu wspólnie  razem  pary ponoszą  koszty   strojenia,   rozliczając   się   z   firmą „Złocień”. Przykładowe zdjęcia strojenia znajdują się na stronie internetowej parafii.
    5. Spowiedź  przedślubna–  dzień  przed  ślubem  należy przystąpić  do  Sakramentu Spowiedzi,  podchodząc  oddajemy  księdzu kartę  do  podpisu, którą  dostarczamy  do   zakrystii przed  ślubem.
    6. Zaproszenie   na  ślub–  jest  to   wydarzenie religijne  a   więc  można  poprosić   w   zaproszeniu o wcześniejsze  przystąpienie  do   spowiedzi świętej  i w dniu  ślubu   o  przystąpienie   do  Komunii Świętej  w  intencji pary  małżeńskiej.  Praktykuje się również, aby   zamiast   kwiatów goście  przekazali  dobrowolną kwotę  na   cele charytatywne  hospicjum  elbląskie, rehabilitację  konkretnej osoby,  jadłodajnię  dla  ubogich.
    7. Filmowanie  i   fotografowanie– musi  odbywać  się   zgodnie z   przepisami  liturgii;  osoby podejmujące tę  pracę winny mieć  przeszkolenie z  diecezji i  okazać je  przed  rozpoczęciem   mszy   świętej  kapłanowi.
    8. Przyjmowanie  życzeń przed kościołem– winno   się  odbywać obok  kościoła, aby  nie   przeszkadzać w   następnym ślubie. Kategorycznie   zabrania  się strzelania  konfetti,   sypania   ryżem,  kwiatami;   jest  to  miejsce  poświęcone i nie  ma służb, które   będą  to sprzątać.