Kolęda 2021

List ks. Proboszcza na wizytę duszpasterską 2020-2021 „Trudna kolęda”

   Pewien ksiądz napisał kolędę na tegoroczne święta Bożego Narodzenia i zatytułował ją „Trudna kolęda”. W utworze tym padają  między innymi takie oto słowa:

TRUDNY GRUDZIEŃ . . .

. . . NADZIEJA MIMO WSZYSTKO

TY BOŻE WIESZ

ILE ZŁYCH ŁEZ

DZIELI NAS I NAS BOLI

PRZYJDŹ JESZCZE RAZ

OBDARUJ NAS

PANDEMIĄ DOBREJ WOLI

   Pandemia koronawirusa zmieniła sprawy dotychczas oczywiste i postawiła również przed naszą parafią nowe wyzwania. Zwiększyła się ilość osób, które potrzebują pomocy w ramach pakietów wigilijnych które przygotowaliśmy jako parafia. Zdarzało się w ostatnich tygodniach, że do drzwi plebanii więcej osób pukało potrzebując wsparcia. Wielu z nich oprócz posiłku potrzebowało także tego, by się z kimś spotkać, choćby przez chwilę, by ktoś zauważył to, że żyją. Nasza noclegownia służy osobom bezdomnym .Pandemia nie pozwala nam na wydawanie ciepłych obiadów z których korzystało około 50 osób dziennie. Nowym dziełem charytatywnym w naszej parafii jest JADŁODZIELNIA – czyli co zrobić z nadmiarem jedzenia. Miejscem ustawienia lodówki i regałów na żywność jest dawny sklepik przy głównym wejściu na teren kościoła od ulicy Rawskiej który czynny jest 24 h na dobę .Do jadłodzielni można właściwie przynieść każdy rodzaj posiłku,oczywiście musi nadawać się do jedzenia – przynosimy tylko to co sami moglibyśmy bez problemu zjeść. Wyjątek stanowią produkty zawierające surowe jajka mięso i niepasteryzowane mleko. Na opakowaniu powinno znajdować się informacja o terminie przydatności lub dacie wyprodukowania.

   Przeżywamy też bolesne doświadczenie choroby i śmierci. Jeszcze wiosną 2020 r. wydawało się, że chorują ludzie daleko od nas nie w Elblągu. Jesień i zima przyniosły jednak i u nas wiele zachorowań i wiele zgonów. To wielkie wyzwanie i próba dla całej społeczności parafialnej, a zwłaszcza dla dotkniętych żałobą oraz dla tych, którzy do dzisiaj zmagają się z chorobą lub jej skutkami.

   Próbą jest też to, czego doświadczamy w Kościele targanym kryzysem krzywdy niewinnych i ujawnieniem grzechów duchownych, często pełniących ważne funkcje w Kościele. Skandale wstrząsają nami jak łodzią na wzburzonym morzu. Do tego dochodzą napięcia polityczne i przemiany obyczajowe w Polsce, które dzieją się błyskawicznie na naszych oczach. Świat zawsze się zmieniał, ale tym co jest charakterystyczne dla momentu, który teraz przeżywamy, jest płynność w owych zmianach. Do końca nie wiemy dokąd zmierzamy i co przed nami? Pojawia się oczywiście wiele znaków nadziei, ale to co złe i trudne sprawia, że bardzo potrzebujemy umocnienia, by być i pozostać ludźmi oraz wspólnotą dobrej woli. Papież Benedykta XVI kiedy był jeszcze kardynałem mówił: „Z dzisiejszego kryzysu wyłoni się Kościół, który straci wiele. Stanie się nieliczny i będzie musiał rozpocząć na nowo, mniej więcej od początków. Nie będzie już więcej w stanie mieszkać w budynkach, które zbudował w czasach dostatku. Wraz ze zmniejszeniem się liczby swoich wiernych, utraci także większą część przywilejów społecznych. Rozpocznie na nowo od małych grup, od ruchów i od mniejszości, która na nowo postawi wiarę w centrum doświadczenia. Będzie Kościołem bardziej duchowym, który nie przypisze sobie mandatu politycznego, flirtując raz z lewicą a raz z prawicą. Będzie ubogi i stanie się Kościołem ubogich. Wtedy ludzie zobaczą tą małą trzódkę wierzących, jako coś kompletnie nowego: odkryją ją, jako nadzieję dla nich, odpowiedź, której zawsze w tajemnicy szukali”. 

   Co nas może umocnić? Myślę o dwóch sprawach: łaska i budowanie wspólnoty, czyli miłość Boga i więzi z ludźmi. Parafia, po rodzinie, jest pierwszym środowiskiem w którym możemy doświadczyć łaski i wspólnoty. Mamy szanse zbudować lokalną społeczność, która wytrzyma próbę czasu i okaże się grupą ludzi dobrej woli, którzy wspólnie się modlą, wierzą i służą sobie i innym, a przez to składają świadectwo wobec otaczającego świata.

   Czy tegoroczna Kolęda może nam w tym pomóc? Niestety, z powodu obostrzeń związanych z bezpieczeństwem, nie możemy spotkać się w Waszych domach. W całej diecezji elbląskiej odwołana została zwyczajna Kolęda – wizyta duszpasterska. Chcę jednak, każdą i każdego z Was, zaprosić do udziału w spotkaniu na Waszym podwórku, Chcemy wspólnie z Wami Kochani zobaczyć się oraz pomodlić o błogosławieństwo dla całej rodziny i poświęcić domy i mieszkania z zewnątrz. Spotkajmy się według niżej zamieszczonego planu wychodząc na zewnątrz przy drzwiach swojej posesji o wyznaczonej godzinie . Z TEJ OKAZJI NIE PRZYJMUJEMY ŻADNYCH OFIAR PIENIĘŻNYCH.

  Papież Franciszek ogłosił patronem aktualnego, trudnego czasu św. Józefa. Z tej okazji Franciszek napisał piękny list o św. Józefie, zatytułowany „Patris corde” (można go łatwo znaleźć na stronie internetowej np. Watykanu). W owym liście papież cytuje głęboką modlitwę do św. Józefa, którą sam modli się codziennie od 40 lat. Niech ta modlitwa stanie się dla nas źródłem siły do codziennego stawania się ludźmi dobrej woli.

Chwalebny Patriarcho, święty Józefie, w którego mocy jest uczynienie możliwym tego, co niemożliwe, spiesz mi na pomoc w chwilach niepokoju i trudności. Weź pod swoją obronę sytuacje bardzo poważne i trudne, które Ci powierzam, by miały szczęśliwe rozwiązanie. Mój ukochany Ojcze, w Tobie pokładam całą ufność moją. Niech nie mówią, że przyzywałem Ciebie na próżno, a skoro z Jezusem i Maryją możesz wszystko uczynić, ukaż mi, że Twoja dobroć jest tak wielka jak Twoja moc. Amen.

Proboszcz parafii

Ks.Grzegorz Królikowski

Porządek Kolędy 2021

6 stycznia14:15 Łęczycka nowe osiedle; 14:30 Łęczycka hotel; 14:40 Warmińska; 14:55 Braniewska; 15:10 Dąbrowskiego; 15:30 Lidzbarska; 15:45 Kartuska, Bytomska; 16:00 Rawska domki; 16:15 Rawska bloki, Piotrkowska; 16:30 Przyjaźni bloki; 16:45 Przyjaźni domki; 17:00 Niborska, Braterstwa Broni; 17:15 Pułtuska; 17:30 Pabianicka;
9 stycznia12:00 Augustowska; 12:15 Szafirowa, Topazowa;; 13:00 Agatowa, Nefrytowa, Koralowa Perłowa; 14:00 Agatowa osiedle domków, baza; 14:20 Kryształowa; 14:35 Diamentowa; 14:50 Szmaragdowa; 15:20 Rubinowa; 16:00 Opalowa; 16:20 Berylowa; 17:00 Brylantowa, Bursztynowa
10 stycznia14:15 Morszyńska; 14:30 Siedlecka; 14:45 Firleja; 15:00 Flisaków, Kmicica, Zagłoby, Rzepichy; 15:15 Beskidzka; 15:20 Płońska; 15:30 Grottgera; 16:00 Grunwaldzka parzyste; 16:15 Grunwaldzka nieparzyste; 16:30 Druska; 16:45 Dębowa, Akacjowa; 17:00 Kasztanowa, Wierzbowa, Klonowa; 17:15 Nowe Pole; 17:30 Okólnik